مهاجرت نيروي كار به خارج از كشور-Iran Labour Migration
     
 

 

آشنايي با وضعيت كار و زندگي در كويت

 
دوشنبه ٦ آذر ،۱۳۸٥

آشنايي با وضعيت كار و زندگي در كويت

 

شعبان آزادي كناري

كارشناس خبره مطالعات بازار كار جهاني

Shakerin2003@yahoo.com

 

بخشي از مقاله زير اخيراً در ماهنامه سرمايه و کار، سال اول، شماره دوم، مورخ آبان ۸۵ به چاپ رسيده است. علاقه مندان براي دريافت متن کامل مقاله مي توانند با نگارنده از طريق پست الکترونيکي تماس حاصل نمايند. 

 

چکيده مقاله

موقعيت كشور كويت با بهره گيري از يك فضاي اقتصادي باز مي توانـــد مسير همواري جهت راهيابي نيروي كار ايراني به بازار كار منطقه اي و جهاني باشد. البته واضح است كه حضور توام با ماندگاري در هر بازار جديـــد، شرط اصلي براي عقب نمانـدن بخش نيروي انساني هر كشور جهـان سومي و در حال توسعه از قافله راهـــوار تجارت جهاني است. علائق ديرينه ملت ايران وكويت وحجم ارتباط مسافري نيز زمينه مساعد فرهنگي را براي حضور نيروي كار ايراني در اين كشور به وجودآورده است. همچين اين كشور با دارا بودن يك فضاي اقتصادي نسبتاً باز توانسته است آينده روشني را براي اعزام كنددگان نيروي كار به اين كشور و بالاخص براي سرمايه گذاران در كويت ترسيم نمايد و لذا با توجه به مطالب فوق مي تــوان توجيه منطقي و مطمئني را جهت حضور نيروي كار ايراني در كويت با  هــدف معرفي توانمندي هاي نيروي كار ايراني و نفوذ در بازار كار اين كشور ارائه داد. اگرچـه رقبـــاي حاضر در بازار كويت از برخي موقعيت هاي خاص  مناسب، سود برده و در بازار كار اين كشور فعالانه حاضراند، با اين وجود، به دليل امتيازات ويژه اي كه بسياري از نيروهاي كار ايـراني و به ويژه پزشكان و پرستاران از آن برخوردارند و در رأس آنها  به واسطه  مزيت چشمگير قرابت ديني و مذهبي، به جــــرأت مي توان وجود بازار كار بالقـوه بسيار خوبي را در اين كشور پيش بيني نمود. و در انتها، اعزام تعدادي از پرستاران  و پزشكان ايراني به اين كشور را مي توان فرصت مناسبي براي نشان دادن توانمندي  هاي موجود كشورمان در زمينه هاي مختلف صادرات نيروي انساني مازاد و تبادل افكار، اطلاعات و آگاهي بيشتر نيروهاي كار اعزامي به اين كويت در زمينه هاي فوق الذكر دانست.

به همين دليل، به منظور آشنايي مراكز كاريابي، جويندگان كار و ايرانيان شاغل در كويت بر آن شديم تا اطلاعاتي هرچند مختصر از نحوه ورود به بازار كار كويت، چگونگي اخذ رواديد، پروانه كار، حقوق و مزاياي قانوني را كه قابل استفاده براي كليه افراد باشد، تهيه و در اختيار هموطنان قرار بدهيم. اميد است كه اين اطلاعات مورد استفاده علاقه مندان به كار در كويت قرار گيرد.

 

 
  لینک دائم

شعبان آزادی

نویسندگان
شعبان آزادی


آرشیو وبلاگ
اسفند ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
مهر ۸۸
آذر ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
بهمن ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥


لینک دوستان
دبيرخانه شوراي عالي امور ايرانيان خارج از كشور
فريدونكناري هاي مهاجر
فراكسيون امور ايرانيان خارج از كشور
وب نوشت(وبلاگ) گروهي وب نگاران ايراني خارج از كشور
گروه مترجمان شاكرين، ترجمه به ۳۰ زبان در ايران
انجمن دوستداران ايران
اداره كل امور اجتماعي و ايرانيان خارج از كشور
شوراي گسترش زبان فارسي
وب نوشته هاي يك خبرنگار
وب نوشته هاي احمد شمس
وب لاگ هاي فارسي ايرانيان ساكن خارج از كشور
لینکوگراف
وبلاگ فارسی
پرشين وبلاگ
ليست وبلاگ هاي فارسي
قالب هاي وبلاگ
اخبار ايران
اخبار ICT
تفريحات اينترنتي
تالارهاي گفتگو
طراحی وب
خرید اینترنتی
طرفداران پرشین بلاگ

Powered by WebGozar


وبلاگ فارسی

feed

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">